Dzięki uprzejmości firmy

www.tvsat-sklep.com

z Krakowa dostałem do przetestowani odbiornik TECHNOMATE-800 HD w skrócie TM-800HD. Odbiornik o tyle ciekawy, że jest szybszy, funkcjonalnie lepszy do droższego Dreamboxa 800 oraz VU+SOLO, który jest kilkaset złotych droższy !!!
Na początek trochę informację ze strony Firmy TV-SAT Expert


Najnowszy model dekodera satelitarnego TECHNOMATE-800HD , produkt firmy TECHNOMATE.

TECHNOMATE-800HD jest dekoderem STB z wbudowaną głowicą satelitarną DVBS2 (1080I, 720P, 480P/576P, 480I/576I). Konstrukcja oparta jest na najnowszej wersji procesora Broadcom (320 MHz MIPS Processor – szybszy niż w DM800 czy też w VU+ Solo !!!), oraz systemie LINUX z firmware Enigma 2 standardowo na pokładzie.

Tuner wyposażono wyświetlacz VFD. Na panelu frontowym znaleźć można 1 uniwersalny czytnik kart. Panel frontowy wyposażono w kilka guzików: MENU, OK. CH+, CH-, LEFT, RIGHT, EXIT, INFO.

TECHNOMATE 800-HD posiada możliwość wewnętrznej instalacji 2,5’ dysku twardego poprzez wbudowane złącze SATA. Tak jak wszystkie zapowiadane aktualnie tunery również TECHNOMATE 800-HD, został wyposażony w kartę sieciową z Wifi 802.11 a/b/g z obsługą DLNA streaming (Digital Living Network Alliance) Karta WIFI nie jest w standardzie oferty, należy ją dokupić.Standardowo TECHNOMATE 800-HD wyposażono także w odtwarzacz multimedialny obsługujący format DivX/XVID, AVI, WMV, MKV, H.264, MP4, 3GP, VOB, Mov, MP3, FLV (YouTube) oraz JPG. Tuner posiada złącze E-SATA do podłączenia zewnętrznego dysku twardego oraz 2 porty USB (jeden z tyłu, jeden z przodu)
W porównaniu do DM 800HD, TECHNOMATE-800HD posiada HDMI !!! Nie trzeba jak w Dreambox’sie używać specjalnego konwertera DVI-HDMI.

Tuner posiada 64 megabajtowy NAND FLASH . Dodatkowo tuner posiada 256MB DDRAM!!

Tyle wstępnych informacji… - Budowa TECHNOMATE- 800HD


Sprzęt porządnie zapakowany w sztywny karton. W środku oprócz samego TECHNOMATE-800HD znajdziemy:
- kabelek do zamontowania wewnętrznego dysku twardego w standardzie SATA
- kabel zasilający
- pilot wraz z
- instrukcja obsługi (w języku angielskim)
- gwarancjaPilot TECHNOMATE-800HD to majstersztyk – moim zdaniem nie ma co go porównywać nawet do pilotów Dreamboxa. Jakość wykonania pilota jest bardzo dobra – lakierowany jest od góry. Guziki nie są za miękkie ani za twarde – są w sam raz. Dzięki wielu guzikom takim jak: LAN, PLUGIN, POS, UHF, INSTALL, V.FORMAT, FAV i wielu innych uzyskujemy bardzo szybki dostęp do Pluginów, ustawień Video, LAN, UHF czy też instalowanie dodatków z Internetu – to przebija wszystkie inne boxy. Co do zasięgu pilota – nie trzeba celować do odbiornika tak jak w QBOX – tutaj w każdej pozycji pilota działa i z bardzo dużej odległości.Podobnie jak Dreambox 800 i VU+Solo, TECHNOMATE 800-HD wyposażony jest w uniwersalny czytnik kart, który schowany jest pod klapką. Jakość tej klapki pod którą możemy znaleźć prócz czytnika kart, również USB 2.0 jest wykonana bardzo solidnie – nie jest to tandeta.

Czarny kolor obudowy, oraz niebieski kolor wyświetlacza VFD jak również niebieskie podświetlanie guzików robi wrażenie i do tego bardzo ładnie się prezentuje.

Z tyłu obudowy zaskakuje nas obecność złącza HDMI – do nieobecności tego łącza przyzwyczaiła nas niemiecka Firma Dream Multimedia - COMPONENT oraz 2x SCART (Dreambox ma tylko 1x ). Odbiornik posiada również modulator RF ( Dreambox go nie posiada !!! )W tak małej obudowie jak widać na załączonych zdjęciach można zamontować 2,5 calowy dysk SATA.Internet bezprzewodowy w takim tanim tunerze ? WTF ?
TAK, w opcji można dokupić sobie kartę WiFi – tutaj Dreambox 800 znów jest do tyłu. Karta sprawdza się naprawdę super – nie trzeba ciągnąc nie potrzebnych kabli po domu.Dzięki dwu antenką od karty bezprzewodowej, zasięg jest bardzo dobry oraz szybki ! Streaming działa bardzo dobrze, bez kratkowania, bez przerywania. Oczywiście obsługuje wszelkiego typu szyfrowania sieci - WEP, WPA/WPA2 .Troszkę fotek z samego startu boxaNawet na zdjęciach robionych aparatem widać jaki obraz HD jest czysty – obraz jest lepszy niż w DM 500HD czy też w 800 HD !!!
Nad rozwojem softu pracują takie Teamy jak:

- PLi
- UR
- DS TEAM
- EDG NEMESIS
- Wkrótce zobaczymy coś ze stajni DREAM ELITE


Na koniec części sprzętowej jeszcze dokładne parametry TECHNOMATE 800-HD

Enigma 2 Linux System
1080p, 1080i, 720p, 576p & 576i High-Definition
1x DVB-S/S2 Satellite HD Tuner
320 MHz MIPS Processor
64 MByte NAND Flash & 256 MByte DDRAM
Internal SATA for internal 2.5" HDD
MPEG-2, MPEG-4 & H.264
Unlimited Channel Memory
SD to HD Hardware Upscaler
1x Smart Card Reader
2x USB Ports (for PVR, MP3, JPEG, Software Upgrade and more)
e-SATA
Ethernet Port
HDMI & Component Output
RF Modulator
2x Scarts
VFD Display
1W Standby
Optional WiFi module

The following formats are supported:

AVI, MKV, RM, MP4, Mov, 3gp, MPG, PS, vob, dat, ts, m2ts, flv, asf, wmv and wma

Video codec - MPEG2/4, H.264, H.263, WMV9, VC-1, Divx/Xvid and Real video

Audio codec - MP3, AC3, AAC, MP2, PCM, WMA and Real audio
Czy warto go kupić ??
Na to pytanie każdy z was musi sobie sam odpowiedzieć....

W związku z tym, że tuner jest naprawde dobrej jakości, porównując go do DM 800 HD wygrał starcie.

Co jednak przemawia za zakupem tego boxa ?

Na pewno to, że za nie duże pieniądze możemy mieć odbiornik bardzo dobrej jakości z HDTV oraz WiFI jak również możliwość oglądania kanałów HD i ich nagrywania np na wbudowany dysk twardy, czy też na zawietrzny podłączony po USB.
Firma TV SAT EXPERT (Witamy w sklepie TV-SAT EXPERT) jako oficialny dystrybutor na terenie Polski zaproponowała specjalną cenę na ten tunerek dla użytkowników forum.